National Day for Truth and Reconciliation

Each year, September 30 marks the National Day for Truth and Reconciliation. The day honours the children who never returned home and Survivors of residential schools, as well as their families and communities. Public commemoration of the tragic and painful history and ongoing impacts of residential schools is a vital component of the reconciliation process.

Wear orange

Both the National Day for Truth and Reconciliation and Orange Shirt Day take place on September 30.

Orange Shirt Day is an Indigenous-led grassroots commemorative day intended to raise awareness of the individual, family and community inter-generational impacts of residential schools, and to promote the concept of “Every Child Matters”.  The orange shirt is a symbol of the stripping away of culture, freedom and self-esteem experienced by Indigenous children over generations.

On September 30, we encourage all Canadians to wear orange to honour the thousands of Survivors of residential schools.

Truth and Reconciliation Commission and its calls to action

There were 140 federally run residential schools in Canada that operated between 1867 and 1996. Survivors advocated for recognition and reparations and demanded accountability for the intergenerational impacts of harm caused. Their efforts culminated in:

The Truth and Reconciliation Commission ran from 2008 to 2015 and provided those directly or indirectly affected by the legacy of the residential schools policy with an opportunity to share their stories and experiences. The Commission released its final report detailing 94 calls to action. The National Day for Truth and Reconciliation is a direct response to Call to Action 80, which called for a federal statutory day of commemoration.

The National Centre for Truth and Reconciliation has become the permanent archive for the statements, documents and other materials the Commission gathered. Its library and collections, as well as its National Student Memorial Register, are the foundation for ongoing learning and research.

Що таке День Правди і Примирення? 

30 вересня кожного року в Канаді офіційно відзначають День Правди і Примирення. Цей день був заснований канадським парламентом, щоб вшанувати пам’ять тих, хто вижив у школах-інтернатах, і тих дітей, які загинули. Це також спосіб визнати негативний вплив інтернатів на сім’ї та громади.  

Для тих, хто не знайомий зі школами-інтернатами, вони означають систему шкіл, створених канадським урядом для асиміляції дітей корінних народів до євро-канадського та християнського способу мислення. Це були школи-інтернати, куди дітей відправляли жити. Кілька тисяч дітей померли від зловживань, нехтування, хвороб чи нещасних випадків.   

День Правди і Примирення називають Днем Помаранчевої Сорочки, тому канадців заохочують носити помаранчевий колір. Це має символізувати позбавлення дітей корінних народів їхньої культури, свободи та самоповаги. 

Новоприбулих до Канади запрошують взяти участь у цьому Національному дні пам’яті та заохочують дізнатися більше про історію корінних народів і важливість цього дня. Ось кілька основних ресурсів, які допоможуть вам дізнатися більше про День Правди і Примирення.   

Уряд Канади 

На сайті уряду Канади можна знайти основну інформацію про День правди і примирення. Тут ви знайдете огляд того, що означає цей день і що призвело до його створення. Ви також знайдете кілька корисних посилань, які допоможуть вам краще підготуватися до участі в Дні Правди і Примирення.   

Сайт містить таку інформацію, як телевізійні трансляції пам’ятних заходів, ілюмінація Парламентського пагорба, події, пов’язані з Днем Помаранчевої Сорочки, а також віртуальні заняття для школярів, присвячені Тижню правди і примирення. Сайт також має власні ресурси для тих, хто хоче дізнатися більше про корінні народи, їхню культуру та мови.   

Фонди корінних народів 

Фонди корінних народів слугує ресурсом, що висвітлює історію, політику та культуру корінних народів Канади. Цей вебсайт містить велику кількість інформації з історії корінних народів, включаючи детальну інформацію про школи-інтернати. Це хороший ресурс для тих, хто хоче дізнатися більше про школи-інтернати, їхню історію, їхній вплив на корінні народи та їхній негативний вплив на сучасні громади.

На сайті відносно легко орієнтуватися, а також легко читати. Ще однією перевагою цього сайту є те, що він слугує величезним ресурсом для тих, хто сподівається дізнатися більше про загальну культуру корінних громад Канади. 

Асамблея Перших Націй 

Асамблея Перших Націй є національною організацією, яка має на меті відстоювати колективні потреби всіх громад “перших націй” по всій Канаді. Ця організація представляє приблизно 900 000 “перших націй” у країні. Серед питань, які вона відстоює, є договори, права корінних народів, управління землями та ресурсами.

Цей вебсайт є хорошим ресурсом для тих, хто хоче зрозуміти, які питання є важливими для спільноти Перших Націй в Канаді. Хоча кожна “перша нація” відрізняється з точки зору культури та суверенітету, ця організація має на меті вирішувати більш масштабні питання і є цікавим ресурсом для тих, хто хоче дізнатися більше про сучасний стан корінних народів Канади.   

Декларація Організації Об’єднаних Націй про права корінних народів 

Організація Об’єднаних Націй є глобальною організацією, яка має на меті сприяти задоволенню потреб усіх людей в усьому світі. Серед її численних завдань – підтримка та захист корінних народів. У цьому контексті, зокрема, слід відзначити Декларація про права корінних народів це документ, який має на меті кодифікувати права, які повинні мати всі корінні народи в усьому світі.

Документ був ухвалений ООН у 2007 році. Ця декларація має на меті встановити мінімальні права та основні свободи, що застосовуються до корінних народів. Її варто прочитати, щоб краще зрозуміти мінімальні зобов’язання, які очікуються від Канади по відношенню до корінних народів.

У цей День правди і примирення ми запрошуємо вас переглянути ці ресурси, щоб дізнатися трохи більше про цей день і про те, що він означає для всіх нас у Канаді.

Prayer for Tolerance, Forgiveness, Reconciliation

O God, Creator and Father of all,

with humility we your children acknowledge the relationship of all living things.

For this we thank you, we praise you and we worship you.

We call on you, Great Mystery, the Word made Flesh

– our teacher, prophet and brother –

to open our hearts to all our brothers and sisters,

and with them to grow in the wisdom, honesty, courage and

respectfulness shown in The Sacred Teachings.

Give us the vision and honesty to recognize

that the we are all brothers and sisters of one human family,

created and sustained by the One Creator.

As we deal with many challenges, may we never give way to fear and anger, which can be the source of division and threat amongst peoples.

We look to how God always gives to us,

as a remedy for sins of prejudice and intolerance.

We see in God the Creator of all things,

One who always provides and is generous

– even given the abuses we have heaped on one another and on the earth.

We see in the Son, Jesus Christ

– the innocent Victim who pours His life blood out from the Cross for all peoples. 

We see how the Holy Spirit is God’s gift,

alive in our world today

– inspiring vision and hope that we can have

the same mind and heart of God!

May Your Spirit bless the souls

who died at residential schools.

May this same Spirit also bring blessing and healing

to all families and communities affected in any way by the schools.

O Creator, show us the way to healing,

forgiveness and reconciliation

and a renewed fellowship.

Amen.